Zestaw głośników z subwooferem – dla fanów muzyki

Obecnie słuchanie muzyki staje się czymś więcej, jak tylko nałożeniem słuchawek na uszy, czy też włączeniem płyty w odtwarzaczu. Biorąc pod uwagę jak bardzo rozwinięty jest rynek audio, widać że istnieje zapotrzebowanie na coraz to nowocześniejsze sprzęty związane ze słuchaniem muzyki. Miłośnicy dobrego brzmienia gotowi są wydać naprawdę niebotyczne sumy, za kolumny, czy też wzmacniacze.

Warto jednak pamiętać, że różnorodność produktów oferowanych nam w sklepach obejmuje także ich cenę. Nie musimy się zatem martwić, że nie stać nas na najnowsze zestawy stereo, lecz mamy możliwość zakupu nieco tańszych, które również spełnią swoje zadanie. Prawdziwy fan muzyki potrafi jednak odróżnić dobrej jakości głośniki, od tych nieco gorszego sortu.

Posiada on zwykle wiedzę na temat materiałów oraz sposobów konstruowania takich urządzeń, dlatego też potrafi wybrać spośród tak szerokiego asortymentu, elementy które będą mu odpowiadać. O poważniejszym zestawie do słuchania muzyki możemy mówić wtedy, kiedy składa się na niego odtwarzacz lub gramofon, wzmacniacz oraz kolumny głośnikowe. Pośród nich, podczas odsłuchu muzyki, szczególnie wyróżnia się subwoofer, przez co to właśnie on jest bardzo często jednym z droższych elementów takiego zestawu.

Jak skompletować dobry zestaw audio?

Kolumny i subwoofer są tymi elementami naszego zestawu stereo, które to wraz ze wzmacniaczem odpowiadają za jakość dźwięku. Jeżeli ich parametry są dość słabe, brzmienie może nam się wydawać mało dynamiczne, pełne zniekształceń. W podstawowym komplecie audio powinno się znaleźć zasadniczo pięć elementów, choć jest to oczywiście dość umowne określenie.

Mowa tutaj o dwóch kolumnach przednich i tylnych, jednej centralnej oraz subwooferze. Co prawda jest to schematyczne podejście do tematu kompletowania zestawu audio, jednak dla osób które potrzebują czegoś na start, rozwiązanie takie będzie strzałem w dziesiątkę. Przy wyborze kolumn głośnikowych trzeba zwracać uwagę na ich moc, ponieważ im jest ona wyższa tym głośniejsze brzmienie będą mogły oferować głośniki.

Warto również zaznaczyć, że moc ma wpływ nie tylko na głośność, ale i również głębię dźwięku, jego dynamikę i czystość. Kolejnym bardzo istotnym parametrem jest pasmo przenoszenia, które odnosi się do zakresu tonów, jakie jest w stanie emitować dany głośnik. Jego górna wartość powinna osiągać 20 kHz, natomiast wartość dolnej powinniśmy uzależnić od tego, czy będziemy decydować się także na zakup subwoofera.