Ważny element kina domowego – głośniki efektowe oraz głośnik centralny. Do czego one służą oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

W dobie tak galopującej cyfryzacji społeczeństwa, a także dużej popularności kultury słuchania muzyki i oglądania filmów, coraz rzadziej można spotkać domy i mieszkania nieposiadające chociażby najprostszego kina domowego. Może one być bardzo rozbudowane i zawierać w sobie wiele elementów, ale też być dość minimalistyczne – jak przykładowo soundbar. Powodem, dla którego tak często znajduje się ono w naszym pokoju dziennym są efekty dźwiękowe jakie serwują. Sprawiają, że bardzo mocno odczuwamy wrażenia akustyczne, a dodatkowo mając dobry telewizor również te wizualne. W ten sposób możemy próbować tworzyć małe sale koncertowe i kinowe w zaciszu naszego domu. Pośród elementów kina domowego obecny musi być telewizor, najlepiej o dużej rozdzielczości i przekątnej ekranu. Kolejno trzeba wyposażyć się w odtwarzacz płyt – CD, DVD, Blu-ray – w zależności od naszych potrzeb oraz amplituner, który będzie czuwał nad działaniem całego zestawu głośników. To właśnie on jest centralnym elementem kina domowego i to właśnie do niego trzeba przykuć najwięcej wagi i czasu. Odpowiednia ilość i jakość powinna być bowiem dopasowana do akustyki i rozmiaru pomieszczenia, w którym będą stać. Przed ich zakupem warto zatem spróbować podjąć się analizy pokoju i wyciągnąć na jej podstawie wnioski, dzięki którym zakupimy możliwie najbardziej pasujące głośniki.

Co może znajdować się w zestawie kina domowego?

Jeśli chodzi o same głośniki, pośród nich można wyróżnić kilka rodzajów, bez których niemożliwe będzie skompletowanie idealnego zestawu kina domowego. Należą do nich przede wszystkim głośniki efektowe. Są to tak zwane głośniki surround, co odnosi się oczywiście do wrażenia odbierania dźwięku przestrzennego, który nas jakby otacza. Odpowiednie ich rozstawienie w pokoju pozwala właśnie na odczucie tego efektu bycia otoczonym przez głos. Ich najczęściej występująca konfiguracja to 5.1, która oznacza że obecnych jest pięć głośników średnio lub wysokotonowych i jeden niskotonowy. Innym ważnym elementem zestawu głośników jest głośnik centralny. Powinien on być niejako najlepszym głośnikiem w całym komplecie oraz przenosić szerokie pasma zarówno wysokich, jak i niskich tonów. Oczywiście jego parametry mogą być nieco odmienne w zależności od konfiguracji pozostałych elementów zestawu. Jeśli przykładowo w głośnikach efektowych przeważają wysokotonowe, głośnik centralny może być wtedy nastawiony głównie na niskie tony.