Słuchawki z redukcją szumu – co to za funkcja i kto powinnien je posiadać?

Decydując się na zakup słuchawek musimy zastanowić się nad ich parametrami, tak aby dobrać model odpowiedni do naszych potrzeb i oczekiwań. Zasadniczo możemy je podzielić na douszne i nauszne. Te pierwsze cechują się małym rozmiarem oraz nieskomplikowaną konstrukcją. Zmieszczą nam się one w kieszeń lub też niewielką torebkę, dlatego też są odpowiednie do użytkowania na co dzień. Mogą posiadać różne parametry, jednak zazwyczaj nie są one tak zaawansowane jak słuchawki nauszne, które to przodują jeśli chodzi o wykorzystanie profesjonalne.

Kolejnym bardzo ważnym podziałem pośród zestawów słuchawkowych jest posiadanie, bądź nie, przewodu. Słuchawki przewodowe to najbardziej powszechne z dostępnych na rynku. Mogą one być zarówno douszne, jak i nauszne, a także nadają się do różnorakiego wykorzystania. Jeśli chodzi natomiast o akcesoria bezprzewodowe, opierają się one na różnych technologiach, przykładowo – Bluetooth lub Wi-Fi. Oferują nam dobrej jakości dźwięk, choć istnieją także osoby, które uważają, że tylko słuchawki przewodowe są w stanie zagwarantować niezapomniane wrażenia akustyczne.

Czym jest redukcja szumów?

Obecne na rynku słuchawki posiadają wiele udogodnień oraz funkcjonalności, dzięki czemu starają się być jak najbardziej profesjonalnymi urządzeniami. Pośród tego typu parametrów możemy wymienić chociażby redukcję szumów. Po raz pierwszy pojawiła się ona w modelach słuchawkowych dla pilotów, ponieważ byli oni w swojej pracy narażeni na wysoki poziom hałasu i ciągły szum, które mogły powodować trwałe uszkodzenia słuchu. Dzięki zastosowaniu redukcji szumów byli oni lepiej skoncentrowani na swojej pracy, a także w łatwy sposób mogli komunikować się z załogą. Oczywiście z biegiem lat ta technologia znalazła się także w zestawach konsumenckich.

Większość sprzedawanych obecnie słuchawek posiada opcję redukcji szumów. Dzięki temu podróżowanie, czy też praca w hałasie nie są już tak bardzo uciążliwe. Zazwyczaj występuje ona w modelach nausznych, jednak można ją znaleźć także w słuchawkach dokanałowych. Ze względu na potrzebę izolowania dźwięków z zewnątrz, w większości przypadków akcesoria posiadają konstrukcję zamkniętą. Cały mechanizm polega na nasłuchiwaniu tego co dookoła oraz dodawaniu tego do słuchanej muzyki w odwróconej fazie.

Kiedy hałas spotyka się w słuchawce z takim samym, ale odwróconym w fazie dźwiękiem, wówczas fale skutecznie się znoszą. W efekcie nie słyszmy niechcianych dźwięków z otoczenia.