Gotowe zestawy głośnikowe do Twojego kina domowego

Kiedy zdecydujemy się już na zakup kina domowego musimy najpierw zastanowić się chociażby nad tym, czy posiadany przez nas telewizor będzie do niego pasował? Posiadając duży o dobrej rozdzielczości odbiornik, a także odtwarzacz płyt możemy przejść do zasadniczego zadania – wyboru wzmacniacza i kolumn. Szczególnie kolumny zasługują tutaj na dość dużą uwagę, ponieważ to one są najbardziej zróżnicowane, zarówno jeśli chodzi o ich rodzaj, jak też rozmiar. Przed przystąpieniem do zakupu warto jednak przeanalizować akustykę pomieszczenia, w którym będziemy chcieli ustawić nasz zestaw. Zestawy głośnikowe mogą być konfigurowane na wiele sposobów, które to nie muszą ograniczać się do proponowanych nam przez producentów gotowych zestawów.

Typowy zestaw kolumn kina domowego powinien zawierać w sobie głośnik centralny, subwoofer oraz głośniki w zestawie przednim i tylnym. Każdy z tych elementów możemy traktować indywidualnie oraz w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań nadawać im inny priorytet. Możliwość indywidualnego kompletowania składowych zestawu głośnikowego kina domowego często jest w sklepach ignorowana, dlatego też warto o niej pamiętać. To właśnie dzięki niej będziemy w stanie zgromadzić zestaw głośników do kina domowego, które to będą spełniały nasze oczekiwania i wymagania.

Jak skompletować zestaw głośnikowy?

Przy wybieraniu elementów o odpowiedniej jakości, wielkości i ilości trzeba określić jednak nasze priorytety. Pod uwagę należy wziąć na pewno, czy będziemy częściej słuchać muzyki, czy też odtwarzać filmy. Kolejnym aspektem jest wspominana wcześniej wielkość oraz warunki akustyczne pokoju. Nie można również pominąć wymaganej maksymalnej głośności, która to może mieć szczególne znaczenie przy oglądaniu filmów.

Ostatnią kwestią, którą powinniśmy poddać rozważaniom jest metraż pokoju oraz związane z nim miejsca, w których to możemy umieścić głośniki. Pośród gotowych zestawów głośnikowych do kina domowego znajdują się jednak czasem dość dobrej jakości, które to sprawdzą się równie wydajnie w pomieszczeniach o różnej akustyce. Najbardziej znane są oczywiście zestawienia 5.1, 6.

1 oraz 7.1. W tych skrótach, pierwsza liczba odnosi się do liczby kolumn komplecie, natomiast druga określa ilość subwooferów. Jeśli chodzi o 5.

1, w jego skład wchodzą dwie kolumny przednie, dwie głośniki efektowe oraz głośnik centralny. System 6.1 dodaje tylny głośnik centralny, natomiast w 7.1 montuje się dodatkowe głośniki efektowe.