Głośniki bluetooth, które spełnią oczekiwania każdego miłośnika muzyki

Szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy to chcemy spędzać każdą wolną chwilę pod gołym niebem, bardzo popularne jest kupowanie głośników bezprzewodowych Bluetooth. Mogą nam one bowiem dostarczyć muzyki w każdym wybranym przez nas miejscu – zarówno nad rzeką, jeziorem, morzem, w górach, ale też w zaciszu domowym, czy przy basenie. Stąd też tak szeroki asortyment tego typu urządzeń, ponieważ stosowane one być mogą w różnych warunkach klimatycznych oraz natężeniu. Nie dziwi zatem ogrom modeli głośników bezprzewodowych dostępnych nie tylko w sklepach stacjonarnych z elektroniką, marketach, lecz również aukcjach w sieci. Decydując się na zakup głośnika Bluetooth musimy wpierw rozważyć szereg różnych parametrów, ponieważ tylko w ten sposób będziemy w stanie dobrać urządzenie odpowiednie do naszych potrzeb.

Można zacząć tutaj od samego modułu Bluetooth, a dokładniej kilku komunikacyjnych profili, które może zawierać. A2DP pozwala na bezprzewodowy przesył stereofonicznego dźwięku, AVRCP umożliwia sterowanie odtwarzaniem muzyki z poziomu głośnika, natomiast HFP odpowiada za prowadzenie rozmów telefonicznych, właśnie przy użyciu głośnika.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głośnika Bluetooth?

Podstawową kwestią jest oczywiście, jak przy większości sprzętów audio, jakość dźwięku. Aby ją oszacować należy zapoznać się z pasmem przenoszenia naszego głośnika. Powinno ono w idealnym przypadku obejmować cały zakres pasma akustycznego, a zatem od 20 do 20000 Hz.

Głośniki Bluetooth nie są jednak tak profesjonalnym sprzętem jak zestawy stereo, czy kina domowego, dlatego też niekoniecznie będą się one cechować tak szeroką rozpiętością pasma. Jeśli mamy tylko taką możliwość, warto przed zakupem móc posłuchać danego modelu głośnika, aby zorientować się czy faktycznie, parametry określone przez producenta są słyszalne w urządzeniu. Kolejno powinniśmy zdecydować się na odpowiednią moc głośnika. W zależności od tego gdzie będziemy go używać, powinna być ona mniejsza lub większa. Jeśli szukamy urządzenia, które będzie stosowane w warunkach domowych lub nie musi posiadać wyjątkowo głośnego brzmienia, możemy spokojnie zdecydować się na głośniki o dość niskiej mocy.

Z kolei, jeżeli wiemy, że głośnik będzie używany także w sytuacjach, gdzie zebranych będzie wiele osób, przykładowo na imprezach – zarówno tych w domu, jak i plenerze – wtedy warto dołożyć nieco więcej pieniędzy i zainwestować w urządzenie posiadające dość wysoką moc.