Gdzie ustawić głośniki efektowe oraz głośnik centralny dla jak najlepszego efektu

Popularność kin domowych znacząco wzrosła w ostatnich latach. Związane jest to przede wszystkim ze wzrostem zainteresowania takimi rozrywkami jak słuchanie muzyki i oglądanie filmów. Jednakże, inną istotną kwestią która to wpłynęła na pojawianie się w większości salonów kin domowych, stała się ich powszechność i dostępność. Nie są to już zestawy przeznaczone tylko dla zamożnych i bogatych osób, lecz teraz może sobie na nie pozwolić prawie każdy człowiek.

Oczywiście tańsze kina domowe nie dostarczają aż takich przeżyć, jak te z wyższej półki, niemniej jednak są one znacznie lepsze od głośników zamontowanych w telewizorach. Kino domowe składa się z wielu elementów, których ilość może zależeć od naszych preferencji i upodobań, a także akustyki pomieszczenia jego docelowego przeznaczenia. Zaczynając od najbardziej oczywistych trzeba wymienić oczywiście telewizor. Liczy się oczywiście jego przekątna jego ekranu, rozdzielczość, głębia kolorów, czy chociaż kontrast.

Kolejnym sprzętem, bez którego nie można mówić o kinie domowych jest odtwarzacz. Może to być zarówno klasyczny DVD, jak i bardziej nowoczesny Blu-ray. Warto jednak mimo wszystko, zdecydować się na to drugie rozwiązanie, ponieważ jest on w stanie obsługiwać starsze nośniki, a prawdą jest że być może znikną one wkrótce na dobre.

Jak skompletować głośniki do kina domowego?

Po zaopatrzeniu się w dobry telewizor i odtwarzacz płyt, nadchodzi czas na wybór sprzętów stricte związanych z audio.

Mowa tutaj oczywiście o amplitunerze i zestawie głośników. Amplituner to urządzenie, które łączy w sobie wzmacniacz z odbiornikiem radiowym. Wyposażony jest w większość popularnych złączy, które to pozwalają podłączyć do niego różnorodne sprzęty audio. Jest to sprzęt przeznaczony do użytku domowego, dlatego też jest od razu bogaty w wiele dodatkowych funkcji, jak chociażby dekoder audio, czy przedwzmacniacz.

Jego funkcją jest odbieranie sygnału z odtwarzacza, a następnie przetwarzanie go na sygnał analogowy i przesyłanie do podłączonych głośników. Wybór zestawu głośników do kina domowego okazuje się często bardzo żmudny i trudnym zajęciem. Pośród ich rodzajów można wymienić przykładowo efektowe, centralne, czy subwoofer. Głośniki efektowe odpowiadają za wrażenie przestrzennego dźwięku, dlatego też powinny być ustawione w różnych miejscach pomieszczenia.

Natomiast głośnik centralny – zwykle tylko jeden, winien jak nazwa wskazuje, znajdować się w centralnym punkcie pokoju.