Podstawki głośnikowe do kina domowego – które wybrać?

Bez dwóch zdań wspólne oglądanie filmów lub słuchanie muzyki są obecnie bardzo popularnymi rozrywkami, nie tylko pośród młodzieży, ale też dorosłych. W dobie tak innowacyjnych urządzeń audio i wideo, coraz częściej postanawia się wykonywać te czynności w swoim zaciszu domowym. Nie każdy przepada bowiem za chodzeniem do kina lub na koncerty na żywo, ponieważ zazwyczaj wiąże się to tłumem, który to potrafi skutecznie wpłynąć negatywnie na nasz nastrój. W związku z tym, wiele rodzin decyduje się na zakup kina domowego. Dzięki niemu mogą oni cieszyć się przestrzennym dźwiękiem jak w kinie, a także jeśli zdecydują się na duży telewizor, takimi samymi wrażeniami wizualnymi. Pośród dostępnych na rynku głośników, które są elementami kina domowego możemy wymienić podłogowe, subwoofer, głośnik centralny oraz głośniki efektowe.

O ile pierwsze trzy są zazwyczaj dość dużych gabarytów oraz umieszczane na podłodze lub jeśli chodzi o głośnik centralny pod telewizorem, o tyle inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do głośników efektowych. Te mają bowiem bardzo różny rozmiar, stąd też można je instalować w różnych miejscach naszego pomieszczenia. Mogą one zawisnąć na ścianie, stanąć na podłodze albo też na specjalnie do tego przeznaczonych podstawkach, które to znacząco potrafią wpłynąć na poprawę jakości brzmienia.

Jak rozmieścić w pokoju głośniki efektowe?

Głośniki te mają różne gabaryty, dlatego bardzo często trudno jest o wyznaczenie odpowiedniego dla nich miejsca. Pośród wielu różnych propozycji na ich instalację, najlepszym wydaje się jednak inwestycja w podstawki głośnikowe. Są one dość istotne, szczególnie jeśli zależy nam na uzyskaniu dźwięku o możliwie najlepszej jakości.

Zamiana tanich podstawek, na te z wyższej półki bardzo często skutkuje bowiem efektem porównywalnym z wymianą głośników lub wzmacniacza. Stąd też wyraźną różnicę jakości dźwięku możemy zauważyć jedynie pomiędzy słabymi podstawkami, a tymi o znacznie lepszym wykonaniu. Jeśli chodzi o wpływ podstawek głośnikowych na dźwięk, szczególnie daje się go zauważyć w odtwarzaniu basu. Poprzez zastosowanie dobrych podstawek bas zyskuje na wyrazistości, a także staje się bardziej zwarty. Zwykle poprawia się również ogólna dynamika – w zakresie rytmu i szybkości. Korzyści płynące z zastosowania podstawek są jednakże dość kompleksowe, ponieważ dotyczą wszystkich parametrów wydobywanego z głośników dźwięku.

Warto zatem zadbać o dobrej jakości podstawki, które to będą w stanie wydobyć potencjał naszych kolumn.