Dlaczego podstawki kolumnowe są tak popularne?

Kina domowe nie są już tak luksusowym i ekskluzywnym towarem jak to mogło mieć miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie mamy tak wiele rodzajów jego elementów, że każdy z nas może skompletować zestaw na własną kieszeń. Decydując się na zakup kina domowego, wpierw trzeba jednak zadbać o dwa podstawowe urządzenia – telewizor i odtwarzacz.

Większość osób posiada te elementy już wcześniej, dlatego też kolejnym krokiem jest zakup amplitunera i kolumn. Tutaj musimy wpierw poddać dokładnej analizie przestrzeń, w której będzie się znajdowało kino domowe. W zależności od wymiarów pokoju, jego akustyki – wyłożenia ścian i podłogi, a także innych czynników możemy oszacować potrzebną nam liczbę kolumn oraz ich rodzaj.

Pośród dostępnych na rynku głośników, które to mogą stanowić element naszego zestawu kina domowego można wymienić głośnik centralny, subwoofer, kolumny podłogowe oraz głośniki efektowe. Ich ustawienie powinno jednak zależeć nie tylko od ilości dostępnego w naszym pomieszczeniu miejsca, ale też powinno stwarzać warunki dla wydajnej pracy określonych elementów zestawu głośnikowego. Jeśli chodzi o najbardziej zróżnicowaną grupę – głośniki efektowe, dają największe pole do popisu w kontekście ich umiejscowienia.

Bardzo często wiszą one na ścianie, umieszczane są na różnych meblach, ale prawdą jest że najbardziej wydajną pracę umożliwi im znalezienie się na podstawkach głośnikowych.

Podstawki głośnikowe – charakterystyka

Służą one wydobywaniu brzmienia lepszej jakości, dzięki materiałom z jakich są wykonane, a także ich konstrukcji. Generalnie można przyjąć, że zdecydowanie gorzej sprawdzają się podstawki wykonywane z dość lekkich i cienkich elementów konstrukcyjnych.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy inwestować koniecznie w sprzęt o dużej masie, jednakże w wielu przypadkach będzie to najkorzystniejszym rozwiązaniem. Dobrej jakości podstawki to takie, które będą spełniały jedną z ważniejszych funkcji – powinny dawać stabilne oparcie. W związku z tym, warto rozglądać się za asortymentem, który cechuje się dość szeroko rozstawionymi punktami podparcia.

Jednakże, jeśli interesują nas dość niskie podstawki, spokojnie wystarczą nam takie, które będą mieścić się w obrysie kolumn. Przy wyborze podstawek wysokich, powinniśmy przyjąć jednak zasadę, że punkty podparcia powinny wychodzić poza wspomniany obrys. Zapamiętując tę łatwą zasadę, będziemy w stanie wybrać odpowiednie do naszych potrzeb podstawki głośnikowe.